PublikacjE
Obrączkowanie ptaków
Obrączkowanie ptaków
Orientacyjna i subiektywna lista ważnych publikacji dotyczących obrączkowania ptaków z wnioskami wynikającymi m. in. z prac badawczych realizowanych w ramach działań Akcji Carpatica i podobnych oraz bezpośrednio zbieranych przez ornitologów związanych z Akcją Carpatica.
Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Udostępnianie danych z bazy centrali obrączkowania ptaków.
Busse P., Kania W., Ożarowska A., Stępniewska K. 2012. Obrączkowanie ptaków. Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Kraków.
Stowarzyszenie Carpatica 2020-2025. Strona WWW 2.0 Carpatica - https://www.carpatica.org
Cierlik.G, Barczyk.J, Jędra M., Kamecki H., Klejdysz M., Komarowska K., Ziaja W., Zięcik A. 2010-2020. Strona WWW 1.0 Carpatica - https://carpaticaorg.klejdysz.pl
Obserwacje wędrówki
Orientacyjna i subiektywna lista ważnych publikacji dotyczących obserwacji wędrówek ptaków z wnioskami wynikającymi m. in. z prac badawczych realizowanych w ramach działań Akcji Carpatica i podobnych oraz bezpośrednio zbieranych przez ornitologów związanych z Akcją Carpatica.
Bobrek R., Wilk T., Pępkowska-Król A. 2020. Charakterystyka przelotu łuszczaków Fringillidae w Karpatach. Ornis Polonica.
Bobrek R., Wilk T., Pępkowska-Król A. 2019. Wiosenne i jesienne migracje krukowatych Corvidae w Karpatach. Ornis Polonica.
Bobrek R., Wilk T., Pępkowska-Król A. 2018. Jesienna migracja ptaków szponiastych Accipitriformes i sokołowych Falconiformes w polskiej części Karpat. Ornis Polonica.
Bobrek R., Wilk T., Pępkowska-Król A. 2017. Wędrówka żurawia Grus grus w polskiej części Karpat i wybrane czynniki wpływające na jej intensywność. Ornis Polonica.
Bobrek R., Wilk T., Pępkowska-Król A. 2017. Wędrówka grzywacza Columba palumbus w polskiej części Karpat – parametry przelotu i selektywność ptaków względem czynników meteorologicznych. Ornis Polonica.
Strategie wędrówki
Orientacyjna i subiektywna lista ważnych publikacji dotyczących strategii wędrówki ptaków z wnioskami wynikającymi m. in. z prac badawczych realizowanych w ramach działań Akcji Carpatica i podobnych oraz bezpośrednio zbieranych przez ornitologów związanych z Akcją Carpatica.
Barczyk J., Barczyk M. 2016. Akcja Carpatica - Kto migruje przez Karpaty? I Sympozjum Młodych Ornitologów.
Ciach M. 2009. Leaf Warblers (Phylloscopus spp.) as a model group in migration ecology studies. Ring.
Dynamika migracji pierwiosnka i piecuszka wzdłuż wschodnioeuropejskiego szlaku wędrówkowego
Preferencje kierunkowe pierwiosnka podczas jesiennej wędrówki w Beskidzie Niskim
Zróżnicowanie preferencji kierunkowych rudzika w trakcie jesiennej wędrówki przez Beskid Niski
Badania biometryczne
Orientacyjna i subiektywna lista ważnych publikacji dotyczących badań biometrycznych ptaków z wnioskami wynikającymi m. in. z prac badawczych realizowanych w ramach działań Akcji Carpatica i podobnych oraz bezpośrednio zbieranych przez ornitologów związanych z Akcją Carpatica.
Badania pasożytów
Orientacyjna i subiektywna lista ważnych publikacji dotyczących badań pasożytów ptaków z wnioskami wynikającymi m. in. z prac badawczych realizowanych w ramach działań Akcji Carpatica i podobnych oraz bezpośrednio zbieranych przez ornitologów związanych z Akcją Carpatica.
Badania pierzenia
Orientacyjna i subiektywna lista ważnych publikacji dotyczących badań pierzenia ptaków z wnioskami wynikającymi m. in. z prac badawczych realizowanych w ramach działań Akcji Carpatica i podobnych oraz bezpośrednio zbieranych przez ornitologów związanych z Akcją Carpatica.
Telemetria
Orientacyjna i subiektywna lista ważnych publikacji dotyczących badań telemetrycznych ptaków z wnioskami wynikającymi m. in. z prac badawczych realizowanych w ramach działań Akcji Carpatica i podobnych oraz bezpośrednio zbieranych przez ornitologów związanych z Akcją Carpatica.
Jetz W., Tertitski G., Kays R., Mueller U., Wikelski M. and supporting authors 2022. Biological Earth observation with animal sensors. Trends in Ecology & Evolution.
Fotografia Przyrodnicza
Zdjęcia przyrodnicze związane z migracją ptaków, badaniami ornitologicznymi i przyrodą Beskidu Niskiego.
Marek Jędra - Galeria - przyroda Beskidu Niskiego
Artur Pędziwilk - Flickr - ptaki, owady i drzewa (licencja Creative Commons)
Jan Rapczyński - Instagram - high quality wildlife content
Parkitny K., Pędziwilk A. - Google Photos - Ptaki w siatkach (CC BY 4.0)